Logan (2017) İnceleme / Eleştiri

Hugh Jackman’ın içinde yer aldığı son Wolverine filmi olan Logan için kim ne düşünürse düşünsün genel olarak bakıldığında yapım ekibinin bu iş için cesaretini taktir etmek gerekiyor. Bunu şunun için belirtiyoruz; bu tarz süper kahraman filmleri genel olarak 13 yaş dolaylarına pazarlanıyor. Şimdi çok popüler olan bir seriyi alıp bunu derinliği yüksek ve karanlık, sert, vahşi ve her acıdan yetişkin bir deneyime çevirmek yüksek şiddetli çizgi roman yapımlarının daha tercih edilebilir olduğu şu günlerde bile alkışlanması gereken bir risk.

13 rakamını kafadan sallamıyoruz tabi 13 yaş dememizin bir sebebi var. Amerikan seyircisi hala büyük bütçeli (blockbuster) yapımların gişede aldıkları hasılatların çoğunluğunu elinde bulunduruyor. İşte bu yüzden süper-kahraman tarzında olan yapımların çoğu PG-13 diye adlandırılan belirli bir sınıflandırmaya konulmak zorundaydı uzun süredir. Genel itibari ile 13 yaşın üstündeki izleyicilerin görmesinin tavsiye edildiği bu sınıflandırmada türle alakalı şiddetli materyaller yine de fazlaca kullanılıyordu. Ama dikkat ettikleri ve kullanmakta kaçındıkları şeyler ise; küfür, aşırı kan, ve ince yetişkin meselelerdi.

Mesela bu konuda gecen yıl vizyona giren Deadpool filmine bakmakta yarar var. Deadpool’un gişe başarısı yukarıda bahsettiğimiz bu kuralı darmaduman etti. Hem gişe hemde eleştirsel olarak bakmak lazım bu başarıya. Deadpool’un bol küfürlü, argolu hatta yüksek derecede kanlı bir yapım olmasına rağmen 17 yaş altı izleyiciye yasaklanmış R konumlandırılmasıyla vizyona giriş yapmıştı. İşte sadece yapımın göze aldığı bu risk nedeni ile film oldukça düşük bir bütçe ile tamamlanmıştı. Fakat beklenmedik bir gişe yakalayan filmden sonra Hollywood’un bu tarz R tipi süper-kahraman filmlerini beyazperdeye aktarması kaçınılmaz bir durum olma noktasına geldi.

Şimdi şunu söyleyebiliriz ki, bu yüzden Deadpool’un R sınıflandırılmasından özenen ama o sınıflandırmanın getirdiği özgürlükleri Deadpool’a göre tam zıttı bir yaklaşımla çeken Logan, artık o bildiğimiz hatta bütün klişelerini ezberlediğimiz çizgi roman kahramanlı türüne ihtiyacı olan rahatlamayı getiriyor. Fakat şunu da göz ardı etmemek lazım, türün hayranları biraz daha maceracı biraz daha X-Men havasını yemiş olduktan sonra “Wolverine” ve “Profesör X” gibi sembolleşmiş karakterlerin bu derece karanlık ve distopik bir filme konulmasından biraz da olsa hafif burukluk yaşayacaklarını düşünmemek elde değil.

Şu açıdan bakmaya çalışıyoruz şimdi, Logan ve Deadpool’un ikisi de R sınıflandırmasına ait, fazlaca küfürlü ve kanlı X-Men filmleri. Ancak benzerlikleri sadece bu kadar. Deadpool daha çok büyükler için yapılmış absürdist ama sanki cizgi film havasında sunulurken, Logan daha çok ciddi ve olgun bir yapıya sahip oluyor. Bu noktada yapımın yetişkinlere uygun olmasının tek sebebinin içinde barındırdığı küfür ya da full gazlı şiddet değil, sistematik bakımdan yöneldiği kitlenin yetişkinlere hitap ederken ritmi bakımından ise çok daha sabırlı acıyla irdelenmesi diyebiliriz. Bu acıdan baktığımızda Logan’ın Deadpool’un başarısını doğru çözümleyerek iyi bir ders çıkarttığını söyleyebiliriz. Deadpool’u aynı paralelde takip etmek yerine kendince açtığı yolda kendi öyküsünü anlatmak için kullanıyor.

“Logan” filmini izlerken aklımıza 2006 yapımı”Children of Men” filminin gelmesi gayet doğal. Logan, Children of Men’in X-Men evreni bile diyebiliriz. Logan’ın dünyasında 25 yıldır yeni doğan bir mutant yok. Bu durum aynı Children of Men’de yine bebeklerin doğmadığı gibi. İki filmdeki baş karakterlerde ümitsiz ve yorulmuş bir kişilik sergiliyor.

Filmin vizyon adının Wolverine 3 yerine Logan olarak seçilmesi gayet yerinde olmuş bize göre. Çünkü Logan, Wolverine efsanesinden ziyade daha çok insani, daha çok incelik ve empatiyle irdelenmiş bir yapım. Çok uzun süredir etkili bir silah şeklinde kullanılmış olan Logan, karamsarlığın ve depresifliğin doruk yaptığı bir dönemde Laura’nın gelişi sayesinde insanlığı ve manevi ruhunu kurtarmak için elinde son bir şans tutuyor. Karaktere hayat veren Jackman bunu son kez yaptığını bildiği için duygusal bakımdan çok derin ve olgun bir Wolverine ortaya koyuyor.

Son olarak ufak bir uyarı yapmakta fayda görüyoruz, çocukları bu filmden uzak tutmalı. Zira filmin içinde barındırdığı kan ve şiddet tam yetişkin işi. Uzak tutun derken filmin kötü olduğu anlamı da çıkmasın. Sadece bilinen süper-kahraman filmlerinden daha ziyade bu karakter bazlı ve oturaklı bir yapım. Ama yetişkin olarak son zamanların en orijinal en başarılı süper-kahraman filmi olmuş diyebiliriz.

Film Puanı : 10 / 8.5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir