Shut In (İçerde) İnceleme / Eleştiri

Yayın tarihi: 27 Ocak 2017
Yönetmen: Farren Blackburn
Oyuncular: Naomi Watts, Oliver Platt, Charlie Heaton
Tür : Gerilim, Fantastik
Ülke : Fransa, Kanada
Film müziğinin bestecisi: Nathaniel Méchaly
Dağıtımcı: EuropaCorp
Yapım şirketleri: Canal+, Lava Bear Films

 

Farren Blackburn‘un psikolojik gerilim tarzındaki filmi Shut In (içerde)’in senaryosu ise Christina Hodson‘a ait. İsminden de anlaşılacağı gibi bir mekana, bir yaşama sıkışıp kalmış, Mary Portman ismindeki kapalı alan kadınının bir kazadan ölen kocasından ardından New England’da yine aynı kazada sakatlanan ve öyle kalan çocuğuna bakma öyküsünün birazda gerilim dolu dünyası beyazperdeye aktarılmış.

Mary orta yaşına rağmen güzel ve alımlı bir kadındır. Filmin daha hemen başında kocasını ve oğlununu yolculuğa uğurlar ve bu sahneden sonra onları arabanın içinde görürüz. Steven yani çocukları arabanın içinde rahat durmayarak kazanın gerçekleşmesine sebep olacaktır. Kazadan ardından film altı ay sonrasına atlama yapar ve hikayenin içine girmiş oluruz.

Mary, New England’da her güne diğer insanlardan biraz daha uzak duracak şekilde yani izole olarak güne başlar. Eşini kaybettiği ve oğlunun sakat kaldığı kazadan sonra uykusuzluk problemleri çeken Mary kendi halinde işini yapan bir insandır. Mesleği çocuk psikoloğudur ve işi evinin yanında bulunan ofistedir. Etraflarında çok fazla insan yoktur. Mery’nin işinde ona yardımcı olan bir çalışanı ve ara ara problemlerini dertleştiği meslektaşı Dr. Wilson haricinde yalnız, sakin değim yerindeyse nefessiz bir yaşam sürmektedir. Baş karakterimizin hayatına işitme engelli Tom’un dahil olmasıyla birlikte bu sakin düzen değişmeye başlayacaktır. Tom’un problemli durumunu kendi çocuğu Steven’ın çocukluğunu andırdığı düşünen Mary, bu çocuğa sahip çıkmayı düşünür. Tom bir akşam, kaldığı yetimhaneden kaçar ve Mary’e gelir ve ardından ortadan kaybolur. Tom’un ortadan yok olması karakterimizin psikolojik dengesini daha da bozmaya başlar. Steven hakkındaki gerçekleri anlamasıyla asıl tehlikenin Tom’un kaçtığını sandığı dışarıda değil tam olarak evin içinde olduğunu anlamaya başlar.

Filmde Mary’nin psikolog olarak yer alması bile farklı bir düşünce gibi değerlendirilebilir. Yapımın ilerleyen dakikalarında bu meslek daha anlamak kazanacak çünkü oğlunun oidipus kompleksi olduğunu anlıyor olacaz. Bu ne demek peki; Sigmund Freud’un baş kuruculuğunu yaptığı psikanalitik teorinin dediği karşı cinsteki diğer ebeveyni benimseme, kendi cinsinden gelen ebeveyni reddetme konusunda çocuğun sergilediği duygu ve düşüncelerdir. Filmde de Steven, babasını öldürerek annesini annesini kaybetme korkusunu yendiğini, bu şekilde sadece annesinin kendisini sevmesi gerektiği gibi bir durumu çıkarıyor ortaya. Yani annesinin sadece kendisinin olmasını istiyor ve bunun için her şeyi yapar, herkesi öldürebilir. Psikolojide geçen yansıtma kuramı da burada devreye giriyor, Steven kendi içindeki kötülüğü Tom’a yansıtarak anlamlandırmaya çalışıyor.

Bana göre filmin gerçeklikle kurduğu bağ baya bir havada kalıyor. Çünkü yapımın en büyük problemlerinden birisi karakterlerin haklı olduklarına inanmak istemeyişimiz. Zira bu karakterlerin gerçek anlamda içine giremiyoruz, onları tanıyamıyoruz. Steven’ın gerçekte Mary’nin ivery oğlu olduğunu bile filmin sonlarında anlıyoruz. Üvey oğulun Mary’i kıskanmasının hemde aşırı kıskanmasının gerçek nedeni ne? Yaşadığı çocukluk nasıldı? Babasıyla olan ciddi derdi neydi? Mary tarafından Steven yatılı okula gönderilmek istenmiş ama neden? Ana karakter Mary çocuklara karşı neden fazla duyarlı? vb. Tam olarak kotarılamamış bir film, hele hele Hitchcock’tan araklamaların olduğu hissetsek bile o da yetmemiş. Özellikle filmin ikinci yarısındaki olaylar çok fazla basite iniyor, neler olacağını tahmin etmek o kadar kolaylaşıyor ki gülünç duruma gelmiş desek tam yerinde olur.

Naomi Watts fanı olarak rahatlıkla diyebilirim ki o da kurtarmaya çok fazla yetmemiş. İyi ki filmi 120 dakika değilde 91 dakika olarak düşünmüşler diyoruz ve film için 10 / 5 veriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir