Ocean’s Eight (2018) Neden Sadece Kadınlar!!?

1960’larda başlayan macera 2018’lere kadar uzandı. Frank Sinatra’nın başrolünde yer aldığı 1960 yapımı Ocean’s Eleven, Steve Soderbergh tarafından 2001 yılında tekrardan yeni çevrim ile vizyona sokulmuştu. Film konusundan ziyade kadrosu ile dikkat çekmiş ve eskiyi yani 1960 yapımından dahi haberi olmayan izleyiciyi cezbetmişti. Beyazperde de büyük başarı elde etmesinin ardından serileri arka arkaya gelmeye başladı. Brad Pitt, George Clooney, Julia Roberts ve Matt Damon gibi dünya çapında ve sadece birisi bile başrol olsa gişe başarısı yapacak isimlerin aynı film çatısı altında olması yapımcıların cebini bol bol doldurdu. Haliyle bu filmlerin hasılatları düşene kadar serileri çekilmeye devam etti.

Ne zaman ki senaryo artık çöp olmaya, konu kabak tadı vermeye başladı, projelerde tozlanmak üzere rafa kaldırıldı.

Ocean’s Eight’ten bahsetmeden önce “Hollywood neden sürekli yeniden çevrim yapmakta ısrarlı” bunun hakkında yazmak istiyorum. Neden? Çünkü sebebi çok basit; Orijinal bir fikir aramak için gücünü, zamanını ve parasını harcamıyor. Bunlardan da önemlisi orijinal fikir için risk almak istemiyor. Başarılı olacak mı olmayacak mı düşüncesi en alt seviyelere indiriyor. Yani yeniden çevrilecek filmin ilkini izleyenlerin %30-%40 gibi bir kesimi gelse zaten her türlü karda. İşte bu yüzden kallavi yapım şirketleri yeni bir düşünce ile eski bir düşünce arasında kaldıklarında garanti olanı yani eskiyi seçerler.

Günümüz yapım şirketlerinin pratik bulduğu en önemli noktalardan birisi ise senaryo eski ve yeni filmde de aynı olsa dönemin getirdiği (ya da ona teknolojinin getirdiği diyelim) bir tazelik var. Bu sayede yeniden çevrim filmi Orijinallikten uzaklaşıyor ve daha yeni bir şey gibi algılanıp beğeni toplayabiliyor. İşte tam olarak peş peşe gelen Ocean’s serileri bu duruma mükemmel bir örnek. İlk filmin hemen hemen tamamı beyaz kodaman erkeklerden oluşuyordu. Yıl 1960 dünya çapında büyük değişimler yaşanmamış henüz. İkinci film ise dönemin şartlarına göre daha bir esnek oldu, siyah beyaz arasındaki uçurum kapandığından ve teknolojinin nimetlerinden yararlanıldığından daha farklı geldi gözlere.

Şimdi üçüncü bir seri başlıyor. Bu sefer cinsiyette top yekun bir değişim var. Ghostbusters’ta yapılanın aynısı. Tutmuş bir film, aynı senaryo ama cinsiyetleri tersine çevir ver vizyona.

Son açıklamalarda ise kadroya Matt Damon’da katılmış. Peki film diğer Ocean’s larda olduğu gibi aynı evrende mi geçecek yoksa Ghostbusters – Bill Murray tarzı sürpriz mi yapmaya hazırlanıyorlar. Neyse o sürprizi ben bozayım öyle bir durum yok. Film aynı evrende çünkü Zaten aynı evrende Sandra Bullock’un George Clooney’nin bir akrabasını canlandıracağı açıklandı (kardeşi sanırım).

Şu ana kadar kadroda son durum şöyle :

Matt Damon
Anne Hathaway
Cate Blanchett
Helena Bonham Carter
Sarah Paulson
Sandra Bullock
Katie Holmes
Rihanna
Kim Kardashian 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir