The Lost City of Z

İngiliz askerlerinin başından gecen gerçek bir hikayenin anlatıldığı film “David Grann“ın romanından (Romanı da aynı isimde) beyaz perdeye uyarlanarak aktarılıyor.

Filmde İngiliz Kaşif Percy Fawcett‘in hayretler dolu hikayesi işleniyor. Amazon’da çok tehlikeli bir maceraya çıkan karakterin hikayesini anlatan filmde Charlie Hunnam, Robert Pattinson ve Tom Holland gibi kaliteli isimler bulunmakta.

Genel olarak konudan biraz detaylı bahsetmek gerekirse : Amazon ormanlarına hayran olan Percy Fawcett burada sürekli olarak keşifler, incelemeler, ciddi çalışmalar yapan gerçek bir kaşiftir. Bu kaşifimiz bir gün Amazon’da çok gelişmiş fakat yok olmuş bir uygarlığın kalıntılarına rastlar. O dönemim bilim dünyasındaki önemli isimler ise bu kalıntılara sadece gülüp geçerek baş kahramanımızı hiç kaleye almazlar. Percy Fawcett ise bu araştırmadan tüm olumsuzluklara rağmen geri adım atmaz. Onun için diğer insanların alay edip geçmesi, görmezlikten gelmesi yada dinlenilmemesi tam tersi bir etki yaratarak, arkasına ailesininde desteğini alıp yeniden Amazonda bu konu hakkında çalışmalar yapmaya başlar. 1925 senesine gelindiğinde karakterimiz birden ortadan kaybolarak isminden söz ettirir. Bilim insanları da artık bu mevzuya kayıtsız kalamayarak hem onu hem ekibini araştırmak için kolları sıvamaya başlar.

James Gray’in yönetmenliğine güveniyoruz çünkü bu filmden önce “Bir Zamanlar New York” 2013 (The Immigrant), “Kan Bağları” 2014 (Blood Ties), “Gecenin İki Yüzü” 2007 (We Own the Night) ve Hitchcock/Truffaut 2015 gibi çok kaliteli eserleri arkasında bırakmış bir yönetmen bulunmakta.

The Lost City of Z için kurgusal bir yapım denemez. Amazon diyarlarında çıktığı macera onun için resmen bir kabusa dönen kaşif Percey Fawcett’in gerçek hikayesi. Yolundan ayrılıp kaybolan karakterimiz, Amazon ormanında yaşam mücadelesi vermeye çalışırken sıtmaya yakalanıyor birde üstelik. Fakat bu hastalıktan kendisini mucizevi bir şekilde kurtarmayı başarıyor. İşte bu noktada eve dönmeye çabalarken antik bir kent olan Z’yi gördüğüne yeminler ediyor. Bu sıtma hastalığının çok fazla görülen semptonlarından birisi olan sanrılar için çevresindekilerin emin açıklamaları dahi olsa da yinede karakterimize inanan ciddi grup var. Film de karakterin gerçek ve sanrılar arasında gidip gelerek hangisinin doğru hangisinin gerçek olduğu konusunda önümüze bir bulmaca koyacak gibi duruyor.

Filme 10/6.5 veriyoruz.. 7 de olabilirdi tabi ama 7 lik filmlere 7.5 vermek şartıyla..

Türkçe Altyazılı Fragman

The Lost City of Z” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir