Sundance Film Festivali Başladı

Bağımsız yapımların tanıtıldığı festivalin bu yılki tarihi 19-29 Ocak olarak belirlendi. Festival Park City (Utah)’ta düzenlenecek.

1981 tarihinde Robert Redford tarafından organize edilen Sundance Film Festivalinde bu yıl Beş değişik kategoride toplam 66 film izleyici ile buluşacak.

24 Ocak’ta kısa film ödülleri 28 Ocak’ta ise uzun metraj ve diğer ödülleri sahiplerine verecekler.

Bu yılki festival İnternet üzerinden de canlı yayında izlenebilecek. Bunun için sundance.org sitesine girmek yeterli. Hatta “Post-Truth and Consequences”, “Power of Story: The New Climate”, “Power of Story: Art of Episodic Writing” gibi etkinlikler ve tören canlı canlı sosyal medya ve ağlar üzerinden de izleyici ile buluşacak.

Jessica James bu yılki töreni sunucak olan kişi olarak açıklandı.

Her yıl Festivalin ismi ve filmleri katar Jürileri de konuşulur. İşte o isimler : Amerikan Yapımı Dram Seçkisi’nin jürisinde “Gael García Bernal”, “Peter Dinklage”, “Jody Hill”, “Jeannine Oppewall” ve “Jacqueline Lyanga” bulunuyor. Dünya Sineması Dram Seçkisi jürisinde ise “Nai An”, “Sonia Braga” ve “Athina Rachel Tsangari” bulunmakta.

Hollwood film endüstrisi ve onun Oscar temelli üretim mantığına karşı düzenlenen bu festival her zaman Bağımsız Amerikan sinemasına büyü ölçüde destek olmuştur. Organizasyonda gösterilecek üç kısa filmi de internetten izleyebilmek mümkün. Bunlar “Dear MR Shakespeare” (Othello’yu yazan Shakespeare’in hikayesi), “Deer Squad: The Movie” (Vahşi geyik sürüsü ile bir insanın dostluğu), ” Project X.” (Çok gizli bir ortaklığın işlendiği film).

Organizasyonun günlük programını görmek isteyenler için internet üzerinden her gün paylaşımı yapılmakta. hatta direk şu linkten girip bakabilmek mümkün : http://www.sundance.org/schedule

Bugünkü gösterim listesinde merak uyandıran The Discovery, Lady Macbeth ve Landline gibi eserler yer alıyor. Organizasyonun bu yılki seçkisinde aynı zamanda Person to Person, XX, The Big Sick, Golden Exits, Beach Rats, The New Radical ve I Don’t Feel at Home in This World Anymore gibi yapımlar dikkat çekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir