Resident Evil: Son Bölüm

Vizyon tarihi : 24 Şubat 2017 (1s 47dk)
Yönetmen : Paul W.S. Anderson
Oyuncular : Milla Jovovich, Ali Larter, Iain Glen
Tür : Aksiyon, Korku
Ülke : Abd, Almanya, Avustralya, Kanada, Fransa

 

Bundan önceki filmi yani “Resident Evil 5: İntikam”ım hemen arkasından Alice tüm dünyadaki insanlığın yaşayan ölülere namı diğer Zombilere karşı savaştan sağ olarak çıkan tek kişi olmuştur. Bundan sonra kabusun ortaya çıktığı ilk yer olan Racoon şehrine ve oradaki Kovan’a geri dönme planları yapmaktadır. Kovan’a yani Racoon şehrine gitmek isteyen sadece Alice değildir, aynı zamanda Umbrella şirketi de kıyametten kurtulmayı başarmış son insanlarıda yok etmek maksadı ile bütün güçlerini o bölgeye yönlendirmektedir. Bu zaman mücadelesi içinde Alice eski arkadaşlarıyla birlikte mutant yaratıklara karşı savaşa girmek zorunda kalacaktır. İnsanlığı kurtarmak için Alice’in verdiği en zor mücadele bu olacaktır.

Yönetmenliğini bir kez daha Paul W.S. Anderson’un yaptığı bu serinin son filmi neredeyse sinema tarihinin uzun soluklu filmleri arasında.

Filmin kast ekibine bakıcak olursak yine Milla Jovovich başı çekerken Ali Larter, Shawn Roberts, Ruby Rose, Eoin Macken, Rola, Lee Joon-Gi, William Levy ve Iain Glen kadroda yer alıyor.

Türkiye gösterimi için planlanan tarihte netlik kazanmış durumda artık. 3 Subat 2017 de vizyona girmesi bekleniyor.

Meraklısına Ekstra Bilgiler

Olivia Jackson isimli düblör filmde motosiklet çekimleri sırasında kaza yaptı ve sol kolunda çok ciddi problemler çıktı. Hastaneye kaldırıldıktan kısa bir süre sonra kolunun eski işlevini yerine getiremeyeceği anlaşıldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen doktorların zor aldığı karar neticesinde kolu kesilmek zorunda kaldı.

Aslında film 2013 te çekimlere başlanması planlanıyordu ama Milla Jovovich ikince kere hamile kalınca mecburen ertelendi. Çocuğun doğumu ve daha sonrasını takip eden süreçte tekrar planlar yapıldı ve filmin ilk çekimleri 2016 başlandı. Oysa Milla Jovovich’e bakınca hiçte 2 çocuk annesi gibi durmuyor.

 

Bundan Sonra Okuyacaklarınız Spoiler İçerir

Eğer bir filmin sonuna “Final” kelimesi koyuyorsanız bu o filmin doruk noktası olduğunu ifade eder. Yani sinemaya gidip bilet alan herkes o filmin önceki serilerinin de üstünde olduğunu ister istemez düşünür. Peki Final ismiyle Resident Evil bu işi kotarabilmiş mi bir bakalım.

Zamana karşı yarış olan filmin özgün konusu yeterli ancak Özensiz aksiyon sahneleri ve karakterlerin derinlik kazanmaması gibi durumlar film için haylı sıkıntılı. Yönetmen Paul W.S. Anderson seyirciye bu son film ile yeteri kadar gerilim yükleyemediğini düşünüyorum.

Milla Jovovich’in 41 yaşında olduğuna bakarsak hala etkili bir sinema figürü olarak görebiliriz. Alice karakterini oldukça güçlü ve etkili oynamış. Tabi yıllarca özümsediği bu karakteri her gecen seriden sonra daha da geliştirebilmeyi başarmış. Filmde diğer kurtulanları motive edip harekete geçirmesini izlediğimiz bölümler Jovovich’in oyunculuk kariyeri üzerine resmen koca koca artılar bindirdiğini gösteriyor.

Diğer bir istisna karakter ise bu filmde iki rol oynayan Iain Glen.  Bazı aktörler ya da şöyle diyelim; kariyerine titizlikle bakan bazı aktörler bu filmde rol alma konusunda tereddütte olabilirdi. Çünkü son bölüm için teklif geldiğinde filmin tam hatları belli değildi.  Netice itibari ile aktörün oynadığı karakteri başarı ile sonlandırdığını görebiliyoruz. Hatta daha öncesine nazaran üstüne artılar koyabildiği de net bir şekilde görülüyor.

Filmde fazlaca titrek kamera sahneleri kullanılmış. Bazı sahnelerde bu oldukça rahatsız edici duruyor. Daha fazla aksiyon duygusu yaratabilmek için yapıldığını anlamak güç değil ama kimi insan Alice’in silahını tekrar yüklediği sahnenin daha yavaş daha sanatsal olmasını istemiyor değil. Hemen her şeyin çok hızlı oluşu aksiyon için bazen negatifleşebiliyor.

Uzun soluklu bir yoldan gelen Alice için bu bence çok fakir bir hikaye. Daha etkili olabilirmiş, evet olabilirmiş izledikten sonra bunu söylüyorsunuz kendinize.

10/6.5 veriyoruz kendilerine. Buçuk hediye…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir