Hidden Figures / Gizli Sayılar

Hidden Figures / Gizli Sayılar

Vizyon tarihi : 24 Şubat 2017 (2s 7dk)

Yönetmen : Theodore Melfi

Oyuncular: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe 

Tür : Dram, Biyografik

Ülke : Abd

Konu 

Nasa’nın o büyük Apollo projesini duymayan kalmamıştır. Film bu Apollo projesinde görev alan 3 siyahi kadın üzerine kurulu. Yani çok büyük emekleri olan fakat isimleri dünya çapında neredeyse hiç duyulmamış olan bu 3 siyahi kadın. Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson aslında neredeyse tarihin hiç bahsetmediği çok güzel hikayelerinden birisine sahip. Dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in tüm dünyanın izlediği ve heyecanlandığı o operasyonun arka planı bu 3 dahi bilim kadının eseridir neredeyse.

Türkçe altyazılı Fragman

Ekstra Bilgiler

  • Margot Lee Shetterly’nin “Hidden Figures: The Story of the African-American Women Who Helped Win the Space Race” isimli kitabından uyarlanmıştır.
  • Pharrell Williams’ın filmde kullanılan müzikler üzerinde oldukça emeği var.
  • “Black and White” 2014 yapımı olan bu filmde bir araya gelen “Octavia Spencer” ve “Kevin Costner” Hidden Figures filminde tekrar bir araya geldi..

Dönemi itibari ile Amerika’da ırkçılığın bir hayli yükseldiği yıllar. Yani siyah bir insan iseniz toplumun büyük çoğunluğu sizin karşınızda demektir. Bu koşullar altında, azimli davranıp, yılmayıp bir şeyleri başarabilmek özellikle dönemin şartları altında oldukça zor. Hele hele tüm dünyada infial yaratmış bir projenin baş ayağı olmak, Tarihe ismini kazıtmak neredeyse imkansız. İşte filmin beslendiği kaynak bu. Ama bu, bu tarz filmlerde ne bir ilk ne de bir son olacak. Filmin gereksiz uzunluğu,  dramatik yapısının abartıldığı yönünde yorumlar var. Verilmek istenen mesajın gereksiz diyaloglarla saptığı filmin kendisine has altın senaryosundan kopuşlar gösterdiği falan söyleniyor. Ben henüz izlemedim ama 2017 için konuşulacak bir film gibi. Konusu güzel ama bazen işleniş sorunları yüzünden yarım yamalak bir şey olabiliyor. Gösterime girmesini bekliyoruz artık. izledikten sonra uzun uzadıya nedir ne değildir yazılır.

Hidden Figures / Gizli Sayılar” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir