DUNKIRK

DUNKIRK

Şimdi burada her şeyden önemli tek bir isim var “Christopher Nolan”. Oyuncusu, yardımcı yönetmeni, ışıkcısı, cartı curtu tabiki de önemli fakat bir film içinde sadece “Christopher Nolan” ismi varsa geri kalan her şey anca ekstra bonus olarak kalıyor.

Memento, The Prestige, Inception, The Dark Knight üçlemesi ve Interstellar gibi tarihte mutlak bir yer bırakmış filmlerden sonra Dunkirk gibi 2. dünya savaşında geçen ve Nolan’ın daha önce hiç el atmadığı bu tarz bir film şimdiden tüm sinema severlerin dibine kadar incelemesini yapmak istediği bir eser gibi olacak.

Christopher Nolan hemen hemen tüm senaryoları kardeşi Jonathan Nolan ile yazıyor. Jonathan bu yıl Westworld dizinin de senaryosu üzerinde çalışmıştı. Westworld’ü izlemeyenler varsa dizinin konusuna bir göz atmaları gerekir bence. Neyse filmimize geri dönelim. Dunkirk 1940 yıllarda Fransa’nın “Dunkerque” sahilinde kalan binlerce müttefik askerin Alman kuşatmasından kaçırılmasını konu alıyor. 2. dünya savaşınında akışının değişmesinde bu olay hallice rol oynamıştır.

Söylemeden geçemeyeceğim bir durum var. 2. dünya savaşı ile bilinen en popüler film Steven Spielberg’in yönettiği “Saving Private Ryan” yani “Er Ryan’ı Kurtarmak”. Bir süredir Nolan ile Spielberg kapıştırılıyordu. Bence Nolan çok daha düzgün adam ama sanırım bu filmden sonra net bir biçimde hangisinin daha iyi olduğunu belirlemek kolaylaşacak.

Filmin müziklerini de hiç vazgeçemediği sanatçı  Hans Zimmer yapıyor. Bu adamın yaptığı film müziklerini sevmeyen varsa kendi zevkinden şüphe etmeli diye düşünüyorum. .Özellikle Inception da tavan yapmıştı. Zaten bu adamın müziklerini biz ana haber bültenlerindeki haberlerin sunum görüntülerinde duymaya baya alıştık.

Dunkirk 21 Temmuz 2017 de gösterim yapması planlanıyor. Imax tarafından desteklenmekte.

Oyuncu kadrosundan bahsetmekte en sona kaldım çünkü bana göre bir çok detayın arkasında kalıyorlar. Yinede önemli tabi. Mark Rylance, Tom Hardy, Cillian Murphy, Kenneth Branagh, James D’Arcy, Aneurin Barnard, Jack Lowden ve Adam Long gibi kalite kokan şahsiyetler var. Bu adamların da ayrı ayrı izlenecek acayip güzel filmleri var ama Hardy ve Nolan oyuncu ve yönetmen olarak güzel bir birliktelik kurdular bu güne dek.

e vizyona girse de izlesek denilen bir yapım.

Türkçe Altyazılı Fragman

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir