Collateral Beauty / Gizli Güzellik

Collateral Beauty / Gizli Güzellik

Keder ve gam dolu bir noel filmi.

Will Smith, Kate Winslet, Edward Norton ve Helen Mirren gibi  sinema sektöründe popüler ve başarılı isimlerin rol üstlendiği “Gizli Güzellik” (Collateral Beauty), özellikle New York teması ile ön plana çıkan hüzünlü, dramatik ve göz sulandıran bir noel filmi.

Hollywood’un sürekli üstünde durduğu konuların başında gelen şeylerden birisi de tarif edilemeyecek derecede büyük acılar çeken insanların bununla baş etme yöntemleri sanırım. “Gizli Güzellik” filminde de kızını kaybettikten sonra normal hayata dönmek istemeyen bir adamın hikayesini işliyor. Açılış perdesinde hayatın anlamını “Sevgi, zaman ve ölüm” sözcükleriyle özetleyen Howard (Will Smith) başarılı bir reklamcı olarak görüyoruz. “insanların birbiri ile bağ kurması”nı yaptığı konuşmada her şeyin üstüne koyuyor. Fakat kızını kaybettikten hemen sonra bu düşüncelerinin tersini yapmaya başlıyor ve tanıdığı herkesten uzaklaşmaya başlıyor.

Çalıştığı şirketteki üç yakın dostu; Whit (Edward Norton), Claire (Kate Winslet) ve Simon (Michael Pena), Howard’a şirketin satış sözleşmesini imzalatmayı başaramayınca onun akıl sağlığının yerinde olmadığını kanıtlayabilmek için peşine özel bir dedektif tutuyorlar. Bu dedeiktif Howar’ın “zaman, sevgi ve ölüm”e gönderilmek üzere mektuplar yazdığını fark ediyor. Bundan sonra da üç farklı oyuncu ile anlaşıp bu kavramları Howard’ın karşısına çıkıp insanmış gibi davranmaları isteniliyor. Bu bu kişiler farklı zamanlarda Howard’ın karşısına çıkarak bu mektuplar hakkında konuşmaya başlıyor.

Bana göre senaryo oldukça etkili bir fikirden yola çıkmış. Bir kişi insanlarla iletişimi ve duygu paylaşımını keser ama hayali olduğunu sandığı varlıklarla iletişim kurmak zorunda kalır. Bu hayali sandığı varlıklar yani aslen oyuncular sadece Howard için etkili olmakla kalmaz, aslında onları bu iş için tutan Whit’in sorunu, kızıyla yeteri kadar ilgilenmemesi onu sevgisiz bırakması yani “sevgi”yle ilgili. Simon ise “ölüm” düşüncesini aklına bile getirmiyor, yüzleşmekten kaçıyor. Claire’in ise “zaman”la olan ilişkisi baz alınıyor. Bu nedenle, tutulan oyuncular Howard’dan ziyade işverenlerine yardımcı oluyorlar.

Film kaliteli yıldızları bünyesinde barındırmasının yanında vermek istediği mesajı da oldukça yerinde veriyor bana göre. Bazı abartılı felsefik diyalogları barındırsa da görmezlikten gelinebilecek kadar ufak kalıyor. Özellikle New York teması göz doldurucu.

10 / 6.5 zorlansa 7 olabilir ama zorlamanın anlamı yok gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir